PSONI - Koło w Kole

Żyjemy w świecie równych szans… - Dzień Godnosci Osoby z Niepełnospawnością Intelektualną 2019

„Żyj zdrowo-pokaż swoje atuty” – pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło i Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Poznaniu Inspektorat w Kole. Uroczystość rozpoczęło wręczenie przez dyrekcję oddziału wielkopolskiego PFRON kluczy do 2 mikrobusów przydzielonych w ramach programu „Wyrównywanie różnic między regionami”. Z pojazdów korzystają: Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz Środowiskowy Dom Samopomocy.


Specjalistyczne samochody pomagają w dostępie do szeroko rozumianej rehabilitacji. Klucze do mikrobusu, z którego korzysta ŚDS, odebrał burmistrz miasta Koła Krzysztof Witkowski.
Impreza jest zakorzeniona w lokalnym środowisku, bowiem ma już 20-letnią tradycję. We wcześniejszych latach przybierała różne formy, kojarzona była z przemarszem ulicami miasta. Tegoroczna, jubileuszowa edycja przeniosła się z ulic i parków do Miejskiego Domu Kultury, dzięki czemu, oprócz prezentacji dokonań dzieci i młodzieży z dysfunkcjami, stworzona została możliwość szerokiego edukowania społeczeństwa i udzielania porad eksperckich. Oprócz przedstawienia idei Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną i prezentacji dorobku artystycznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Św. Mikołaja w Kole OREW, WTZ (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło) oraz studia wokalnego „Prima volta” z MDK, obecnym umożliwiono kontakt z ekspertami ZUS, PUP, PCPR; a na licznych stoiskach prezentowane było rękodzieło, a do degustacji swoich wypieków zachęcali uczestnicy Domu Dziennego Senior +, WTZ, OREW, ŚDS. 
Iwona Peda-Zioła, dyrektor OREW przedstawiła ideę obchodów. Mówiła o zapobieganiu izolacji i wykluczeniu osób niepełnosprawnych i braku zgody na dyskryminację, o potrzebie wsparcia, ale i równouprawnienia. - Godność musi być szanowana, wzmacniana i chroniona, godność przysługuje każdemu, musimy wzmacniać poczucie wartości osób niepełnosprawnych, przecież żyjemy w świecie równych szans – podkreślała dyrektor. Brak skutecznych rozwiązań systemowych w kraju powoduje liczne problemy, z jakim boryka się środowisko. Problemy dotyczą nie tylko dzieci, ale i dorosłych, bowiem rehabilitacja trwa całe życie. 
Liczni goście poznali działania ZUS na rzecz osób niepełnosprawnych, odbyli konsultacje z doradcą emerytalnym, doradcą płatnika składek, mieli możliwość założenia bezpłatnego konta na PUE, dowiedzieli się, jakie zadania realizuje PCPR w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, poznali formy aktywizacji osób niepełnosprawnych stosowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Kole, wysłuchali prezentacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Kole dot. ośrodka wsparcia dla osób przewlekle chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo oraz Dziennego Domu Senior Plus, poznali oferty darmowych wózków inwalidzkich Fundacji „JONI I PRZYJACIELE” we współpracy ze Stowarzyszeniem „PRZEMIANA”. Ważne wystąpienie miał również funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Kole, który mówił o edukacji i podnoszeniu świadomości społecznej w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

tekst Katarzyna Wojtysiak

Kontakt

ul. Wojciechowskiego 21a

62-600 Koło

tel. 63 27 20 992

fax 63 26 16 586